TE Connectivity CPF0603B255KE1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 255000ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CPF0603B255KE1.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet9 pages4 years ago
Electro Sonic
Newark
TE Connectivity
Farnell
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-09-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityCPF-A-0603B237KE1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 237000ohm, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Thin Film 0603 267K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 249000ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 258000ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERA-3AEB2553V
Res Thin Film 0603 255K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityCPF0603B255KE1
TE Connectivity / AMP2-2176090-9
Res Precision High Power Thin Film 0603 255k Ohm 0.1% 1/10W ±25ppm/°C Molded Paper T/R
Yageo GroupRT0603BRD07255KL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 255000ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERA3AEB2493V
100mW Thin Film Resistor 75V ±0.1% ±25ppm/℃ 249kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CPF0603B255KE1 provided by its distributors.
RES, 255K, 0.1%, 0.063W, 0603, THIN FILM ROHS COMPLIANT: YES
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/16W 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR CPF Neohm 0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm 0.063W 1/16W 255kOhm ±25ppm/C
RES, 255K, 0.1%, 0.063W, 0603, THIN FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 255kohm; Product Range: CPF Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thin Film; Power Rating: 63mW; Resistance Toler
Special Order: CPF 0603 255K 0.1% 25PPM 1K RL Resistance Value: 255K Ω Element Type: Thin Film Resistor Type: Precision Resistor Passive Component Tolerance: .1 % Package Size Code: 0603 Surface Mount Resistor | 255K Ω Thin Film Precision Resistor .1 % | Part Number: CPF0603B255KE1 | Internal Number: 7-1879225-3 | TE Connectivity | NEOHM