TE Connectivity ANT-315-HESM
315MHz HE Series Embedded Helical 1/4 Wave Monopole Antenna, Surface-Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity ANT-315-HESM.
TE Connectivity
Technical Drawing1 page2 years ago
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet19 pages2 years ago
Datasheet7 pages2 years ago
JRH Electronics
Sager Electronics
Factory Futures
3 month trend:
+98.20%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
Yageo GroupW3126
Rf Antenna, Helical, 315Mhz, -5Dbi Rohs Compliant: Yes |Pulse Electronics W3126
Yageo GroupW3008
Chip Antenna, Ceramic, 2.44175 GHz, 1.1 dBi, linear, 3.2mm x 1.6mm x 1.1mm
Yageo GroupW3008C
Chip Antenna, Ceramic, 2.44175 GHz, 1.3 dBi, Linear, 3.2mm x 1.6mm x 1.1mm
Antenna, Chip, Ceramic, 2.45 GHz, 50 Ohm, 3.2mm x 1.6mm x 1.2mm
AntenovaA5839
ANTENNA CHIP 2.4GHZ SMD LEFT FD / Antenna SMD -1.2dBi Gain 2500MHz 5-Pin SMD T/R
Chip Antenna, Single Band, 2.8 GHz, Surface Mount
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity ANT-315-HESM provided by its distributors.
315 MHz 1/4 Wave Compact Helical Antenna
Antenna 1/4 Wave Coil 315MHz SMT
General ISM 305MHz 325MHz 38.1mm*6.4mm*8.89mm
ANT-315-HESM, TE CONNECTIVITY/AMP BRAND
RF ANT 315MHZ HELICAL SOLDER SMD
Antenna 1/4 Wave Coil 315MHz SMT Antenna Type: Helical Band Type: Single Band Primary Application: LPWAN Communication Protocol: LPWAN Mounting Location: Internal/Embedded Helical Single Band LPWAN | Antenna | Part Number: ANT-315-HESM | Internal Number: ANT-315-HESM | TE Connectivity |