TE Connectivity / P&B W69-X2Q12-30V
Circuit Breaker, Magnetic Hydraulic, Toggle, Panel, Series Trip, 30 A, 3 Poles, 415 VAC
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B W69-X2Q12-30V.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages1 year ago
TE Connectivity
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Introduction Date2000-08-07
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2024-10-22
LTD Date2024-10-22
Related Parts
ABB ControlS203-B32
Circuit Breaker, 3-P, 32A/480V, B, 480Y/277VAC, UL1077 Recognized, 6KAIC, DIN Rail Mount
ABB ControlS203-C32
CIRCUIT BREAKER; 3-POLE; C CURVE; 32A; 6KA; 480Y/277VAC; HANDLE; SCREW TERMIN.
ABB ControlS203-D32
Circuit Breaker, 3-P, 32A/480V, D, 480Y/277VAC, UL1077 Recognized, DIN Mount
Sensata / AirpaxAPL111-1-62-323
APL111-1-62-323 /POLE # 3 /PROD FAMILY: 0204
Sensata / AirpaxAPL111-1-72-353
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 3Pole 35A 250VAC/65VDC
Carling TechnologiesCA3-B0-34-630-121-C
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 3Pole 30A 277VAC/480VAC
Sensata / AirpaxIPA-666-1-62-30.0-A-01-T
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 3Pole 30A 250VAC
Sensata / AirpaxIELK111-1-63-32.0-Z-01-V
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 3Pole 32A 250VAC
Sensata / AirpaxIELHR111-1-62-35.0-D-91
CIRCUIT BREAKER, HYDRAULIC, MAGNETIC, 3 POLE, IEL SERIES
Carling TechnologiesCA2-B0-34-630-121-D
Circuit Breaker; Hyd/Mag; Handle; 2P; SeriesTrip; DC 50/60Hz Med; 30A; Stud; Dual Legend
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B W69-X2Q12-30V provided by its distributors.
Magnetic Circuit Breaker, 3 Pole(s), 30A, Panel Mount
W69-X2Q12-30V=M6/M7/M9/W6/W7 |Potter&brumfield Te Connectivity W 69X 2Q 1230 V
Circuit Breakers CIRCUIT BREAKER SWITCH 30A WH
Cross Referenced to TE CONNECTIVITY CORP - Part AMP9-1393253-2
Circuit Breakers, Magnetic, Series Trip, White Toggle Color, 415/240 VAC Voltage Rating AC, 30 A, 3, Potter & Brumfield W6
Magnetic Circuit Breakers M6/W6
Manufacturer Aliases
  • TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
  • TE CONNECTIVITY / POTTER & BRUMFIELD
  • TE Connectivity / P&B Brand
  • TYCO / P&B
  • P&B
  • Tyco Electronics / P&B
  • P&B/TYCO
  • P&B/Tyco Electronics
  • TE CONNECTIVITY POTTER & BRUMFIELD (VA)
  • Potter & Brumfield (Tyco - P&B)
  • TYCO ELECTRONICS POTTER & BRUMFIELD (VA)
  • TE CONNECTIVITY /POTT&BRUM
  • TYCO ELECTRONICS / POTTER & BRUMFIELD
  • TE CONNECTIVITY / P&B BRA
  • P&B relay
  • P&B - Potter & Brumfield
  • TE Connectivity / P&
  • T&B/TE CONNECTIVITY #155639
  • TE CONN/P&B
  • TYCO P/B ACCOUNT #354275-10-01
  • POTTER& BRUMFIELD / TYCO
  • TE Connectivity / P%26B Brand
  • P&B/TE CONNECTIVITY
  • TE Connectivity / P&B Asia
  • Potter & Brumfield
Part Number Aliases
This part may be known by these alternate part numbers:
  • W 69X 2Q 1230 V