TE Connectivity / P&B R10-E1X2-V2.5K
Power Relay 48VDC 2.5KOhm 5A DPDT(24.13x18.67x30.15)mm Plug-In General Purpose Relay
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B R10-E1X2-V2.5K.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
TE Connectivity
Newark
Master Electronics
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.20
Introduction Date2008-04-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-09-26
LTD Date2026-09-30
Related Parts
Power Relay 48VDC 2.56KOhm 10A DPDT(28x21.5x36)mm Socket
Electromechanical Relay DPDT 5A 48VDC 2.6KOhm Through Hole
Phoenix Contact5542767
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V
Phoenix Contact2967248
Modular part; Electromechanical Output Relay; 48V in; 250V; 6A out; DIN rail mnt
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B R10-E1X2-V2.5K provided by its distributors.
Power/Signal Relay, 2 Form C, DPDT, Momentary, 0.01A (Coil), 48VDC (Coil), 900mW (Coil), 5A (Contact), 28VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output, Panel Mount
Power Relay, Dpdt, 48Vdc, 5A, Plug In; Contact Configuration:Dpdt; Coil Voltage:48Vdc; Contact Current:5A; Product Range:R10 Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Dc Monostable; Contact Voltage Vac:120V; Contact Voltage Vdc:30V Rohs Compliant: Yes |Potter&brumfield Te Connectivity R10-E1X2-V2.5K
R10-E1X2-V2.5K=R10 Relay Type: Industrial Panel Plug-In Coil Magnetic System: Monostable Coil Power Rating DC: 900 mW Coil Resistance: 2500 Ω Coil Special Features: Sensitive Version Industrial Panel Plug-In Monostable 900 mW 2500 Ω | Power Relay | Part Number: R10-E1X2-V2.5K | Internal Number: 1393766-6 | TE Connectivity