TE Connectivity / P&B KUP-14D45-125
Kup-14D45-125=Ku |Potter&brumfield Te Connectivity KUP-14D45-125
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B KUP-14D45-125.
JRH Electronics
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
-2.27%
Introduction Date2014-01-20
Related Parts
TE ConnectivityKRPA-14DG-125
Electromechanical Relay 125VDC 10A 3PDT (35.71x35.71)mm Socket General Purpose Relay
TE Connectivity1-1393118-2
Electromechanical Relay 3PDT 10A 110VDC 10KOhm Plain Case
TE ConnectivityKRPA-14DG-110
Power/Signal Relay, 3 Form C, 3Pdt, Momentary, 0.011A (Coil), 110Vdc (Coil), 1200Mw (Coil), 10A
TE Connectivity / AMP3-1393118-6
Power/Signal Relay, 3 Form C, 3Pdt, Momentary, 0.011A (Coil), 110Vdc (Coil), 1250Mw (Coil), 10A
TE Connectivity8-1393091-9
General Purpose Multimode Electromechanical Relay 3PDT 10A 110VDC 10000Ohm Socket
PanasonicHC3-HP-DC110V
Relays 100/110VDC 10KOhm 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 36.7mm) THT General Purpose Relay Automotive
HC3 Relay (Plug-in w/ LED) [RoHS Compliant]
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B KUP-14D45-125 provided by its distributors.
Power Relay 125VDC 10A 3PDT(38.89x35.7x50)mm Socket
Cross Referenced to TE CONNECTIVITY - Part AMP3-1393118-3
Power/Signal Relay, 3 Form C, Momentary, 12VDC (Coil), 1200mW (Coil), 10A (Contact), DC Input, Panel Mount
KUP-14D45-125KU | TE Connectivity 3-1393118-3
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 125V
Special Order: KUP-14D45-125=KU Relay Type: Industrial Panel Plug-In Coil Magnetic System: Monostable Coil Power Rating DC: 1200 mW Coil Resistance: 120 Ω Coil Special Features: UL Coil Insulation Class B Industrial Panel Plug-In Monostable 1200 mW 120 Ω | Power Relay | Part Number: KUP-14D45-125 | Internal Number: 3-1393118-3 | TE Connectivity