TE Connectivity / Holsworthy RP73D1J5K62BTDG
Res Thin Film 0603 5.62K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±15ppm/C Pad SMD Medical T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / Holsworthy RP73D1J5K62BTDG.
Upverter
Datasheet10 pages8 years ago
IHS
JRH Electronics
TE Connectivity
Newark
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,027
Authorized Distributors
3
Resistance
5.62 kΩ
5.62 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
15 ppm/°C
15 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA3APB562V
Res Thin Film 0603 5.6K Ohm 0.1% 0.1W ±15ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE Connectivity / AMP9-1879745-6
Res Thin Film 0603 5.36K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±15ppm/C Pad SMD Medical T/R
PanasonicERA3APB512V
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 5100ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERA3AEB5621V
Res Thin Film 0603 5.62K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thin Film 0603 5.62K Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 5620ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / Holsworthy RP73D1J5K62BTDG provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 5620Ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 15Ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Surface Mount Thin Film Resistor, RP73 Series, 5.62 kohm, 100 mW, - 0.1%, 50 V
TE CONNECTIVITY / HOLSWORTHY RP73D1J5K62BTDG SMD Chip Resistor, Thin Film, 5.62 kohm, 50 V, 0603 [1608 Metric], 100 mW,0.1%
Thin Film Res.-SMD RP 1J 5K62 0.1% 15PPM CUT
RP73 FIXED RESISTOR Chip Resistor 0.1% 15ppm/C 5.62kOhm 100mW
RESISTOR, 0603, 5K62, 15PPM; Resistance:5.62kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:100mW; Voltage Rating:50V; Temperature Coefficient:± 15ppm/°C; Resistor Element Material:Thin Film; Resistor Case Style:0603; Resistor Mounting:SMD; External Depth:0.8mm; External Length / Height:0.4mm; External Width:1.6mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Overload Voltage:100V; Package / Case:0603; Series:RP73