TDK NLV25T-1R0J-EF
General Purpose Inductor, 1uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1008
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK NLV25T-1R0J-EF.
TDK
Datasheet6 pages7 years ago
TME
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-4.44%
CAD Models
Download TDK NLV25T-1R0J-EF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2009-03-27
Related Parts
Ind Chip Molded 1uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 230mA 1210 T/R
Ind Chip Wirewound 1uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 400mA 1210 Blister Plastic T/R
TAIYO YUDENLBM2016T1R0J
Inductor RF Wirewound 1uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 0.385A 0.494Ohm DCR 0806 T/R
Inductor RF Wirewound 1uH 5% 7.9MHz Ferrite 0.28A 0.94Ohm DCR 0603 T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 1uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 400mA 700mOhm DCR 1210 T/R
Ind RF Chip Unshielded Wirewound 1uH ±5% 7.96MHz 30 Q-Factor Ferrite 400mA T/R
Descriptions
Descriptions of TDK NLV25T-1R0J-EF provided by its distributors.
Inductor General Purpose Chip Molded/Unshielded Wirewound 1uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 0.245A 1.1Ohm DCR 1008 T/R
NLV Series 1008 1 uH ±5% 245 mA 1.1 Ohm SMT Unshielded Wirewound Inductor
SMD / SMT Inductors (Coils), L=1μH, L x W x T :
7.96MHz 245MHz 245mA 30@7.96MHz 1¦ÌH 1.1¦¸ ¡À5% 1008 2.5mm*2mm*1.9mm
NLV-EF 1008 (2520Metric) 0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm 1muH
245mA 1uH 卤5% 1008 Power Inductors ROHS
Inductor, 1Uh, 5%, 245Mhz; Inductance:1Μh; Product Range:Nlv Series; Dc Current Rating:245Ma; High Frequency Inductor Case:1008 [2520 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; Dc Resistance Max:1.1Ohm; Inductance Tolerance:± 5%; Selfrohs Compliant: Yes |Tdk NLV25T-1R0J-EF