TDK MLG0603SR18JTD25
General Purpose Inductor, 0.18uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0201
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK MLG0603SR18JTD25.
IHS
Datasheet12 pages3 years ago
TDK
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download TDK MLG0603SR18JTD25 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Authorized Distributors
4
Inductance
180 nH
180 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
50 mA
50 mA
DC Resistance (DCR)
8.5 Ω
8.5 Ω
Q Factor
Test Frequency
100 MHz
100 MHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2013-11-01
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.18uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Inductor RF Chip Multi-Layer 180nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 130mA 3.38Ohm DCR 0402 Paper T/R
TAIYO YUDENHK1005R18J-T
Ind High Frequency Chip Multi-Layer 180nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 200mA 0402 T/R
Multilayer Inductor, 180 nH, 3.8 ohm, 500 MHz, 150 mA, 0402 [1005 Metric], MLG Series
Inductor RF Chip Wirewound 180nH 5% 100MHz 25Q-Factor 140mA 2.2Ohm DCR 0603 Paper T/R
Descriptions
Descriptions of TDK MLG0603SR18JTD25 provided by its distributors.
Fixed Inductors IND 0201 180nH StdQ AEC Q200 RF IND
FIXED IND 180NH 50MA 8.5 OHM SMD
MLG 0201 (0603Metric) 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm 180nH
SMD / SMT Inductors (Coils), L=180nH, L x W x T :
50mA 180nH 卤5% 6.99惟 0201 Inductors (SMD) ROHS