TDK MLF1608C330MTD00
General Purpose Inductor, 33uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK MLF1608C330MTD00.
IHS
Datasheet9 pages7 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+1.41%
CAD Models
Download TDK MLF1608C330MTD00 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
74,234
Authorized Distributors
6
Inductance
33 µH
33 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
2 mA
2 mA
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
2.2 Ω
2.2 Ω
Q Factor
Test Frequency
1 MHz
1 MHz
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK MLF1608C330MTD00 provided by its distributors.
MLF Series 0603 33 µH ±20% 0.1 mA 2.2 Ohm DCR Surface Mount Multilayer Ferrite
Inductor General Purpose Shielded Multi-Layer 33uH 20% 1MHz 20Q-Factor Ferrite 0.002A 2.2Ohm DCR 0603 T/R
1.6mm x 0.8mm x 0.8mm, -40 to +85 degC, 2mA, 33 H, 2.2 / Tape and Reel RoHS Compliant: Yes