TDK MHQ0603P16NJT000
FIXED IND 16NH 180MA 1.7 OHM SMD / 16 nH Unshielded Multilayer Inductor 180 mA 1.7Ohm Max 0201 (0603 Metric)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK MHQ0603P16NJT000.
IHS
Datasheet13 pages3 years ago
TDK
Newark
Inventory History
3 month trend:
-2.13%
CAD Models
Download TDK MHQ0603P16NJT000 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2013-10-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.016uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0201
General Purpose Inductor, 0.016uH, 5%, 1 Element, Film-Core, Reflow soldering, 0603/0201
General Purpose Inductor, 0.016uH, 5%, 1 Element, Film-Core, Reflow soldering, 0402/01005
TAIYO YUDENHKQ040216NJ-T
Ind High Frequency Chip Multi-Layer 16nH 5% 500MHz 8Q-Factor Ceramic 140mA 0402 Paper/Embossed T/R
Descriptions
Descriptions of TDK MHQ0603P16NJT000 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.016uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0301
INDUCTOR, 16NH, 5%, 0201, MULTILAYER; Inductance: 16nH; Product Range: MHQ-P Series; DC Current Rating: 180mA; High Frequency Inductor Case: 0201 [0603 Metric]; Inductor Construction: Multilayer; DC Resistance Max: 1.7ohm; Ind