TDK FK28X7R1H102KN006
卤10% 50V 1nF X7R Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded ROHS
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK28X7R1H102KN006.
TDK
Datasheet22 pages13 years ago
IHS
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
24,987
Authorized Distributors
2
Capacitance
1 nF
1 nF
1 nF
Dielectric
Mount
Case/Package
1610
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
Height
5.5 mm
5.5 mm
5.5 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK FK28X7R1H102KN006 provided by its distributors.
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL / 1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Multilayer Ceramic Capacitor 0.001uF 10% 50V Radial Leaded
Mlcc,x7R,50V,1Nf,±10%,5Mm/Ammo Pack Rohs Compliant: Yes |Tdk FK28X7R1H102KN006
Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Through Hole Mount, 1610
MLCC with Dipped Radial Lead, Capacitance=1nF, LxWxT:4x5.5x2.5mm, Lead pitch:5mm
Radial CERAMIC CAPACITOR FK 50V 1000pF 卤10% X7R