TDK FK24X7R2E102KN000
MLCC with Dipped Radial Lead, Capacitance=1nF, LxWxT: 4.5x5.5x2.5mm, Lead pitch: 5mm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK24X7R2E102KN000.
IHS
Inventory History
3 month trend:
-4.34%
Stock
31,737
Authorized Distributors
3
Capacitance
1 nF
1 nF
1 nF
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
250 V
Tolerance
Height
5.5 mm
5.5 mm
5.5 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.23.00.60
Introduction Date2009-03-27
Descriptions
Descriptions of TDK FK24X7R2E102KN000 provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Ceramic, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Through Hole Mount, 1810
Mlcc,x7R,250V,1Nf,±10%,5Mm/Bulk Rohs Compliant: Yes |Tdk FK24X7R2E102KN000
CAP CER 1000PF 250V X7R RADIAL