TDK FK24X7R2A102K
Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% Radial 5mm 125C Tape and Box
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK24X7R2A102K.
IHS
Datasheet22 pages13 years ago
DigiKey
CAD Models
Download TDK FK24X7R2A102K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
1 nF
1 nF
1 nF
Dielectric
X7R
Mount
Through Hole
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
10 %
Height
5.5 mm
5.5 mm
5.5 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.60
Introduction Date2006-06-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC315C102K1R5TA
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Through Hole Mount
卤10% 50V 1nF X7R Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded ROHS