TDK FK24X7R1C105KN000
Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 1uF, Through Hole Mount, 1810
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK24X7R1C105KN000.
TDK
Datasheet22 pages13 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
+149%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
25,389
Authorized Distributors
2
Capacitance
1 µF
1 µF
1 µF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
1810
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
5.5 mm
5.5 mm
5.5 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.23.00.60
Introduction Date2009-03-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK FK24X7R1C105KN000 provided by its distributors.
MLCC with Dipped Radial Lead, Capacitance=1μF, LxWxT:4.5x5.5x2.5mm, Lead pitch:5mm
Mlcc,x7R,16V,1Μf,±10%,5Mm/Bulk Rohs Compliant: Yes |Tdk FK24X7R1C105KN000
Radial CERAMIC CAPACITOR FK 16V 1muF ±10% X7R