TDK FK24C0G2A152JN006
卤5% 100V 1.5nF Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded ROHS
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK24C0G2A152JN006.
TDK
Datasheet22 pages13 years ago
IHS
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
17,717
Authorized Distributors
2
Capacitance
1.5 nF
1.5 nF
Dielectric
Mount
Case/Package
1810
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
Height
5.5 mm
5.5 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.23.00.60
Introduction Date2009-03-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK FK24C0G2A152JN006 provided by its distributors.
Mlcc,c0G,100V,1.5Nf,±5%,5Mm/Ammo Pack Rohs Compliant: Yes |Tdk FK24C0G2A152JN006
MLCC with Dipped Radial Lead, Capacitance=1.5nF, LxWxT:4.5x5.5x2.5mm, Lead pitch:5mm
Ceramic Capacitor, Ceramic, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0015uF, Through Hole Mount, 1810