TDK FK22X7R1H335KN000
Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 3.3uF, Through Hole Mount, 3016
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK22X7R1H335KN000.
TDK
Datasheet22 pages13 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
-28.69%
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
23,281
Authorized Distributors
2
Capacitance
3.3 µF
3.3 µF
Dielectric
X7R
Mount
Through Hole
Case/Package
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
10 %
Height
8 mm
8 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.23.00.60
Introduction Date2009-03-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK FK22X7R1H335KN000 provided by its distributors.
MLCC with Dipped Radial Lead, Capacitance=3.3μF, LxWxT:7.5x8x4mm, Lead pitch:5mm
Mlcc,x7R,50V,3.3Μf,±10%,5Mm/Bulk Rohs Compliant: Yes |Tdk FK22X7R1H335KN000
Radial CERAMIC CAPACITOR FK 50V 3.3muF ±10% X7R