TDK FK18X7R1H102KN020
MLCC with Dipped Radial Lead, Capacitance=1nF, LxWxT: 4x5.5x2.5mm, Lead pitch: 2.5mm
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK18X7R1H102KN020.
TDK
Datasheet22 pages13 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
14,125
Authorized Distributors
3
Capacitance
1 nF
1 nF
1 nF
Dielectric
Mount
Case/Package
1610
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
Height
5.5 mm
5.5 mm
5.5 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK FK18X7R1H102KN020 provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Through Hole Mount, 1610
Mlcc,x7R,50V,1Nf,±10%,2.5Mm/Bulk Rohs Compliant: Yes |Tdk FK18X7R1H102KN020
CERAMIC CAPACITOR Radial ceramic capacitor 15% ppm/C 0.001muF