TDK FK16X7R1H474KN020
MLCC with Dipped Radial Lead, Capacitance=0.47μF, LxWxT: 5.5x6x3.5mm, Lead pitch: 2.5mm
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK FK16X7R1H474KN020.
TDK
Datasheet22 pages13 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
-6.70%
Stock
29,879
Authorized Distributors
3
Capacitance
470 nF
470 nF
470 nF
Case/Package
2214
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
6 mm
6 mm
6 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.23.00.60
Introduction Date2009-03-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK FK16X7R1H474KN020 provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.47uF, Through Hole Mount, 2214
Mlcc,x7R,50V,0.47Μf,±10%,2.5Mm/Bulk Rohs Compliant: Yes |Tdk FK16X7R1H474KN020