TDK CGJ5H4X7R2H102K115AA
500V 1nF X7R 卤10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
EOL
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK CGJ5H4X7R2H102K115AA.
IHS
Datasheet10 pages10 years ago
CAD Models
Download TDK CGJ5H4X7R2H102K115AA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2012-12-22
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2023-11-30
LTD Date2024-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusEOL ANNOUNCED (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
TAIYO YUDENSMK316B7102KF-T
630V 1nF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 0.001uF 630V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R Automotive AEC-Q200
TAIYO YUDENSMK316BJ102KF-T
Medium-High Voltage Multilayer Ceramic Capacitors, 630V, 1000 pF, ± 10 %, 1206, X5R/B, RoHS
Yageo GroupC1206C102KCRACTU
Ceramic Capacitor, Ceramic, 500V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, 1206
C Series 1206 1 nF 630 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Descriptions
Descriptions of TDK CGJ5H4X7R2H102K115AA provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.001uF 500V X7R 10% SMD 1206 125C Plastic T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 500V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 1206
Mlcc,1206,x7R,500V,1Nf,1.15Mm/Tape And Reel Rohs Compliant: Yes |Tdk CGJ5H4X7R2H102K115AA
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=1nF, LxWxT:3.2x1.6x1.15mm
EIA CASE SIZE: 1206, VOLTAGE: 500, CAP VALUE: 1000, TOL: +/-10%, THICKNESS: 1.15 +/-0.15