TDK CGA4J2X5R1E105K125AA
25V 1uF X5R 卤10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK CGA4J2X5R1E105K125AA.
IHS
Datasheet23 pages4 years ago
Upverter
TDK
Inventory History
3 month trend:
-1.25%
CAD Models
Download TDK CGA4J2X5R1E105K125AA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
52,859
Authorized Distributors
3
Capacitance
1 µF
1 µF
1 µF
Dielectric
X5R
X5R
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
1.25 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2012-12-22
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
TAIYO YUDENTMK212BJ105KG-T
0805 1 uF 25 V ±10 % X5R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Samsung Electro-MechanicsCL21A105KAFNNNE
Yageo GroupC0805C105K3PACTU
TAIYO YUDENUMK212BJ105KG-T
50V 1uF X5R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL21A105KPFNNNE
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, +-15% TC, 1uF, Surface Mount, 0805 inch
Cap Ceramic 1uF 16V X5R 10% Pad SMD 0805 85C T/R
Descriptions
Descriptions of TDK CGA4J2X5R1E105K125AA provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 1uF, Surface Mount, 0805
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=1μF, LxWxT:2x1.25x1.25mm
Mlcc,0805,x5R,25V,1Μf,1.25Mm/Tape And Reel Rohs Compliant: Yes |Tdk CGA4J2X5R1E105K125AA
EIA CASE SIZE: 0805, VOLTAGE: 25, CAP VALUE: 105, TOL: +/-10%, THICKNESS: 1.25 ± 0.20
0805 (2012Metric) CERAMIC CAPACITOR CGA 25V 1muF ±10% X5R