TDK CGA2B3X7R1H104K050BD
Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% Pad SMD 0402 Conductive Epoxy 125C T/R Automotive AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK CGA2B3X7R1H104K050BD.
IHS
Datasheet16 pages7 years ago
Upverter
Newark
TME
Inventory History
3 month trend:
-4.28%
CAD Models
Download TDK CGA2B3X7R1H104K050BD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Dielectric
X7R
X7R
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
50V 100nF X7R ±10% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
TAIYO YUDENUMK105B7104KVHF
TAIYO YUDENUMK105B7104KV-FR
Descriptions
Descriptions of TDK CGA2B3X7R1H104K050BD provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Surface Mount, 0402
0402 (1005Metric) CERAMIC CAPACITOR CGA 50V 0.1muF ±10% X7R
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=0.1μF, LxWxT:1x0.5x0.5mm
EIA CASE SIZE: 0402, VOLTAGE: 50, CAP VALUE: 104, TOL: +/-10%, THICKNESS: 0.50 +/-0.10
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402 EPOXY
Ceramic Capacitor 100nF, 50V, 0402, ±10 %
CAP, 0.1µF, 50V, 10%, X7R, 0402; Capacitance:0.1µF; Voltage Rating:50V; Ceramic Capacitor Case:0402 [1005 Metric]; Capacitance Tolerance:± 10%; Dielectric Char; Available until stocks are exhausted Alternatives available