TDK C3225X7R1N106K250AC
75V 10uF X7R 卤10% 1210 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK C3225X7R1N106K250AC.
TME
Datasheet57 pages3 years ago
Datasheet19 pages3 years ago
Datasheet34 pages4 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-27.01%
CAD Models
Download TDK C3225X7R1N106K250AC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
Dielectric
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1210
Voltage Rating (DC)
75 V
75 V
Tolerance
Height
2.5 mm
2.5 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2018-12-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of TDK C3225X7R1N106K250AC provided by its distributors.
CAP CER 10UF 75V X7R 1210 / 10 µF ±10% 75V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Cap, Mlcc, 10Uf, 75Vdc, X7R, 1210 Rohs Compliant: Yes |Tdk C3225X7R1N106K250AC
C 1210 (3225Metric) ceramic capacitor 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm X7R 卤10% 10muF
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=10μF, LxWxT:3.2x2.5x2.5mm