TDK C1005X7R1V223K050BB
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 35V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.022uF, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK C1005X7R1V223K050BB.
TME
Datasheet57 pages3 years ago
TDK
Inventory History
3 month trend:
-2.12%
CAD Models
Download TDK C1005X7R1V223K050BB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
SnapEDA
Authorized Distributors
6
Capacitance
22 nF
22 nF
Dielectric
X7R
X7R
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
Tolerance
10 %
10 %
Introduction Date2012-08-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 / 0.022 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
25V 22nF X7R ±10% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL05B223KA5NNNC
TAIYO YUDENTMK105B7223KV-F
Descriptions
Descriptions of TDK C1005X7R1V223K050BB provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.022uF 35V X7R 10% Pad SMD 0402 125C Low ESR T/R
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=22nF, LxWxT:1x0.5x0.5mm
EIA CASE SIZE: 0402, VOLTAGE: 35, CAP VALUE: 22000, TOL: +/-10%, THICKNESS: 0.50 ± 0.05
CAPACITOR, 0.022UF, X7R, 35V, 0402 ROHS COMPLIANT: YES