TDK B72500D160H60
TVS Varistor, 16 VDC, High Speed, 290 V, 0603 [1608 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B72500D160H60.
Newark
Datasheet0 pages0 years ago
Datasheet22 pages17 years ago
Farnell
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Related Parts
Descriptions
Descriptions of TDK B72500D160H60 provided by its distributors.
CD Series 16 V 290 V Clamp 3 pF Surface Mount CeraDiodes High Speed Varistor
CERADIODE FOR ESD PROTECTION; 0603 PACKAGE; LOW CAPACITANCE
TVS-DIODE; TVS Polarity:Bidirectional; R; TVS-DIODE; TVS Polarity:Bidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:16V; Breakdown Voltage Min:65V; Clamping Voltage Vc Max:290V; Diode Case Style:0603; No. of Pins:2; Capacitance, Cd:3pF; Diode Configuration:(Not Available)