TDK B59875C120A70
Thermistor PTC 65Ohm 25% 2-Pin Radial Cardboard Strip
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B59875C120A70.
IHS
Datasheet16 pages12 years ago
Newark
element14 APAC
_legacy Avnet
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Radial 2 THROUGH HOLE MOUNT PTC THERMISTOR (Type) PTC Resettable Fuse 265V 55mA 25% 65Ohm
TE ConnectivityLVR005NS-2
RADIAL-LEADED POLYSWITCH RESISTOR PTC Resettable Fuse, Through Hole Mount
TE ConnectivityLVR005NS
PTC Resettable Fuse 0.05A(hold) 0.12A(trip) 240VDC/240VAC 0.9W 10s 18.5Ohm Radial 6.9 X 4.6mm Bag
TE ConnectivityLVR005NK
LVR Series 240 V 0.05 A Ø 6.9 x 12.1 mm Radial PolySwitch Resettable Device
80 V 55 Ohm 0.7 mA 25% Tolerance Radial Through Hole PTC Thermistor
Radial 2 THROUGH HOLE MOUNT PTC THERMISTOR (Type) PTC Resettable Fuse 63V 50mA 4mm 25%
Descriptions
Descriptions of TDK B59875C120A70 provided by its distributors.
Thermistor, Ptc Zero Power Resistance At 25C65Ohm
PTC Thermistor, 65ohm, Through Hole Mount
PTC THERMISTOR C875-A 120-A 708X2; 5
THERMISTOR, PTC; Thermistor Type:PTC; Resistance:65ohm; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Operating Voltage Range:265V; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Body Diameter:9mm; Current Temperature:120°C; Lead Length:35mm; Operating Temperature Max:+125°C; Operating Voltage:265V; Package / Case:Radial; Reference Voltage:220V; Resistance Temperature:25°C; Resistance Tolerance:± 25%; Resistance Tolerance +:25%; Resistance Tolerance -:25%; Series:B598; Tripping Current:0.11A; Tripping Temperature:120°C; Voltage Rating V DC:265V
Manufacturer Aliases
  • TDK Corporation
  • TDK CORP
  • TDK CORPORATION OF AMERICA
  • TDK InvenSense
  • TDK Electronics Inc
  • TDK COMPONENTS
  • TDK ELECTRONICS
  • FORD
  • TDK SEMICONDUCTOR
  • TDK-Lambda Americas
  • TDK Epcos
  • TDK Semiconductor Corporation
  • TDK ELECTRONICS EUROPE
  • TDK Semiconductor Corp
  • TDK HONG KONG COMPANY LIMITED
  • TDK(RoHS)
  • TDK SEMIC
  • TDK CORPORATION (VA)
  • TDK CORP OF AMERICA
  • TDK ELECTRONIC
  • TDK ELECTRON
  • TDK HONGKONG CO LTD
  • TDK - Teridian
  • TDK-EPC
  • TDK Corporation [CI]
  • Invensense
  • Epcos
Part Number Aliases
This part may be known by these alternate part numbers:
  • B59875-C120-A70
  • B59875C 120A 70