TDK B57237S100M
NTC THERMISTOR FOR INRUSH CURRENT LIMITING NTC Thermistor, 10ohm, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B57237S100M.
Newark
Datasheet20 pages12 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
element14 APAC
Future Electronics
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Epcos 10Ohms 2100mW Protection NTC Thermistor; 70s; 11.5 (Dia.) x 6 x 16mm
ICL 10 OHM 20% 3A 9.5MM / Inrush Current Limiter 10 Ohms ±20% 3 A 0.374" (9.50mm)
VishaySL1010003
NTC Thermistor, 10ohm, Through Hole Mount
VishaySL1210006
Ntc Cu 0.6 Ld Coded 10R 5% 1E Tape E3 |Vishay NTCLE100E3109JT1
Descriptions
Descriptions of TDK B57237S100M provided by its distributors.
Epcos 10Ohms 3100mW NTC Thermistor; 90s; 15 (Dia.) x 7mm
Thermistor NTC 10 Ohm 20% 2-Pin Radial 3060K Bulk Automotive
B57237S Series 10 Ohm 3.5 A 2900 K NTC Thermistors for Inrush Current Limiting
Thermistor Resistance technical notation: 10R Temperature range: -55 ... 170 °C Thermal time constant: 90 s (in air) IEC-climate category: 55/170/56 Pitch: 7.5 mm Rated temperature: 25 °C Resistance @ 25°C: 10 Ohm W 25/100 value: 3060 K
Product Range:B57237S0 Series; Disc Size:15Mm; Zero Power Resistance At 25°C:10Ohm; Approvals:Ul; Maximum Energy Rating At 25°C:-; Maximum Steady State Current At 25°C:3.7A; Beta Value (K):3060K; No. Of Pins:2Pins; Resistance:10Ohm Rohs Compliant: Yes |Epcos B57237S100M.
THERMISTOR, NTC; Thermistor Type:NTC; Resistance:10ohm; Beta Value (K):3060; Beta Value Lower Limit Temperature:25°C; Body Diameter:15mm; Current Max:3.7A; Current Temperature:25°C; Lead Length:25mm; Operating Temperature Max:+170°C; Package / Case:Radial; Resistance Temperature:25°C; Resistance Tolerance:± 20%; Resistance Tolerance +:20%; Resistance Tolerance -:20%; Series:B572; Temperature Upper Limit Beta Value:100°C