TDK B41252A6109M000
Aluminum Aluminum Electrolytic Capacitor 20% 10mF 50V
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B41252A6109M000.
Newark
Datasheet21 pages13 years ago
Datasheet24 pages9 years ago
Ciiva
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2008-04-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NIC ComponentsNRLM103M35V35X25F
Aluminum Electrolytic Capacitors; High CV; Standard; Snap-In
NIC ComponentsNRLM103M35V25X40F
Cap Aluminum Lytic 10000uF 35V 20% (25 X 40mm) Snap-In 10mm 0.05 Ohm 4420mA 2000h 85C Bulk
NIC ComponentsNRLM103M35V30X30F
Cap Aluminum Lytic 10000uF 35V 20% (30 X 30mm) Snap-In 10mm 0.05 Ohm 4420mA 2000h 85C Bulk
PanasonicECOS1EP103CA
Cap Aluminum 10000uF 25V 20% (25 X 30mm) 10mm 0.058 Ohm 3780mA 3000 hr 85°C Bulk
Descriptions
Descriptions of TDK B41252A6109M000 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10000uF, Through Hole Mount
卤20% 4.42A@120Hz 10mm 50V 10000uF Plugin,D30xL52mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Cap, 10000Μf, 50V, Alu Elec, Snap-In; Capacitance:10000Μf; Voltage Rating:50V; Product Range:B41252 Series; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 105°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Quick Connect, Snap-In; Rohs Compliant: Yes |Epcos B41252A6109M000