TAIYO YUDEN TMK212B7474KGHT
25V 470nF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN TMK212B7474KGHT.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Master Electronics
Taiyo Yuden SCT
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+64.92%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
33,430
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 nF
470 nF
470 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
1.25 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Malaysia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2013-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Samsung Electro-MechanicsCL21B474KAFNNNE
C Series 0805 0.47 uF 25 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
0805 0.47 uF 25 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
0805 0.47 uF 16 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Descriptions
Descriptions of TAIYO YUDEN TMK212B7474KGHT provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.47uF, Surface Mount, 0805
Cap Ceramic 0.47uF 25V X7R 10% Pad SMD 0805 125C Low ESR Automotive T/R
M 0805 (2012Metric) Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm X7R ±10% 0.47muF
MLCC - SMD/SMT 0805 25VDC 0.47uF 10% X7R AEC-Q200
Chip Capacitance (Mlcc) 0805 470nF ±10% 25V X7R
MMAST21GSB7474KTNA01,470nF ¡À10% X7R 25V 0805 2mm*1.25mm*1.25mm
MLCC (High dielectric type) for Automotive (BODY & CHASSIS, INFOTAINMENT) Applications, 25V, 0.47 uF, ± 10 %, 0805, X7R, RoHS