TAIYO YUDEN TMK063B7682KP-F
Cap , mlcc , 0201, 25V , x7R, 6800Pf10% Rohs Compliant: Yes |Taiyo Yuden TMK063B7682KP-F
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN TMK063B7682KP-F.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
60,000
Authorized Distributors
6
Capacitance
6.8 nF
6.8 nF
6.8 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0201
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
300 µm
300 µm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Malaysia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2013-12-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-03-31
Descriptions
Descriptions of TAIYO YUDEN TMK063B7682KP-F provided by its distributors.
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0201 25VDC 6800pF 10% X7R
Multilayer Ceramic Capacitors (High dielectric type), 25V, 6800 pF, ± 10 %, 0201, X7R, RoHS
Taiyo Yuden SCT
Cap Ceramic 0.0068uF 25V X7R 10% Pad SMD 0201 125C T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0068uF, Surface Mount, 0201