TAIYO YUDEN SMK316B7103MFHT
Cap, Mlcc, 1206, 630V, X7R, 0.01Uf20%, T&r Rohs Compliant: Yes |Taiyo Yuden SMK316B7103MFHT
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN SMK316B7103MFHT.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Taiyo Yuden SCT
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4
Authorized Distributors
5
Capacitance
10 nF
10 nF
10 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
630 V
630 V
630 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
1.15 mm
1.15 mm
1.15 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 630V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, 1206
630V 10nF X7R 卤20% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Yageo GroupC1206C103M1RACTU
1206 C 10NF CERAMIC MULTILAYER CAPACITOR, 100 VDC, +125DEGC, X7R DIELEC, +/-20%
Yageo GroupC1206C103M5RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 0.01uF X7R 1206 20%
KYOCERA AVX12061C103MAT2A
1206 10 nF 100 V ±20 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Descriptions
Descriptions of TAIYO YUDEN SMK316B7103MFHT provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.01uF 630V X7R 20% Pad SMD 1206 125C Automotive T/R
Medium-High Voltage MLCC for Automotive (BODY & CHASSIS, INFOTAINMENT) Applications, 630V, 0.01 uF, ± 20 %, 1206, X7R, RoHS