TAIYO YUDEN LMK107BBJ106MAHT
CAP CER 10UF 10V X5R 0603 / Multilayer Ceramic Capacitors (High dielectric type) for Automotive
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN LMK107BBJ106MAHT.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Master Electronics
Taiyo Yuden SCT
Future Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-3.21%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
10 µF
Dielectric
X5R
X5R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
800 µm
800 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Samsung Electro-MechanicsCL10A106MP8NNNC
10V 10uF X5R ±20% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
TAIYO YUDENLMK107BJ106MALTD
6.3V 10uF X5R ±20% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of TAIYO YUDEN LMK107BBJ106MAHT provided by its distributors.
0603 10 uF 10 V ±20% Tolerance X5R Automotive Multilayer Ceramic Capacitor
Cap Ceramic 10uF 10V X5R 20% Pad SMD 0603 85C Low ESR Automotive AEC-Q200 T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, X5R, 15% TC, 10uF, Surface Mount, 0603
Chip Capacitor (MLCC) 0603 10µF ±20% 10V X5R
MLCC (High dielectric type) for Automotive (BODY & CHASSIS, INFOTAINMENT) Applications, 10V, 10 uF, ± 20 %, 0603, X5R, RoHS
Taiyo Yuden SCT
CAP, AEC-Q200, 10UF, 10V, MLCC, 0603; Capacitance: 10µF; Voltage(DC): 10V; Capacitor Case / Package: 0603 ^1608 Metric]; Capacitance Tolerance: ± 20%; Dielectric Characteristic: X5R; Product Range: M Series; Product Length: 1.6