TAIYO YUDEN LMK042B7151KC-W
Cap , mlcc , 01005, 10V , x7R, 150Pf10% Rohs Compliant: Yes |Taiyo Yuden LMK042B7151KC-W
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN LMK042B7151KC-W.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Electro Sonic
Taiyo Yuden SCT
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Malaysia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2010-08-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-03-31
Related Parts
50V 150pF X7R ±10% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
25V 150pF X7R ±10% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
KYOCERA AVX04025C151KAT2A
50V 150pF X7R ±10% 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0201 150 pF 25 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
CAP CER 150PF 16V X7R 0201 / Cap Ceramic 150pF 16V X7R 10% Pad SMD 0201 125°C T/R
Descriptions
Descriptions of TAIYO YUDEN LMK042B7151KC-W provided by its distributors.
Multilayer Ceramic Capacitors (High dielectric type), 10V, 150 pF, ± 10 %, 0100, X7R, RoHS
Taiyo Yuden SCT
Cap Ceramic 150pF 10V X7R 10% Pad SMD 01005 125C T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00015uF, Surface Mount, 01005