TAIYO YUDEN CKP2012N1R0M-T
Inductor Power Chip Multi-Layer 1uH 20% 1MHz Ferrite 1A 0.14Ohm DCR 0805 T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN CKP2012N1R0M-T.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Farnell
Master Electronics
Newark
Taiyo Yuden SCT
CAD Models
Download TAIYO YUDEN CKP2012N1R0M-T symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2010-08-24
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2021-12-31
Related Parts
TAIYO YUDENCBC2016T1R0M
Inductor Power Chip Wirewound 1uH 20% 7.96MHz Ferrite 1.1A 0.13Ohm DCR 0806 T/R
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 1A 78mOhm DCR 1210 Embossed T/R
Inductor PowerChip Unshielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 0.8A 0.117Ohm DCR 1210 T/R
Ind Power Unshielded Wirewound 1uH 20% 7.96MHz 10Q-Factor Ferrite 1A 1008 Blister Plastic T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 1uH 20% 7.96MHz 10Q-Factor Ferrite 1A 168mOhm DCR 1008 Blister T/R
TAIYO YUDENLB3218T1R0M
Inductor General Purpose Chip Wirewound 1uH 20% 7.96MHz Ferrite 1.075A 0.078Ohm DCR 1207 T/R
Descriptions
Descriptions of TAIYO YUDEN CKP2012N1R0M-T provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Multilayer Chip Power Inductors (CK series P type), 1A, 1.0 uH, ± 20 %, 0805, RoHS
Taiyo Yuden SCT
Inductance:1Μh; Dc Resistance Max:0.14Ohm; Self Resonant Frequency Min:-; Dc Current Rating:1A; Inductor Case Style:2Mm X 1.25Mm X 1Mm; Product Range:Ckp Series; Inductance Tolerance:± 20%; Inductor Construction:Unshielded Rohs Compliant: Yes |Taiyo Yuden CKP2012N1R0M-T.