Susumu RG1005P-6811-B-T5
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 6810ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Susumu RG1005P-6811-B-T5.
IHS
Datasheet2 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Susumu RG1005P-6811-B-T5 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Japan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2006-03-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERA-2AEB6811X
Res Thin Film 0402 6.81K Ohm 0.1% 0.063W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0402BRD076K81L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 6810ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
TE ConnectivityCPF0402B6K81E1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 6810ohm, 25V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
PanasonicERA-2AEB682X
Res Thin Film 0402 6.8K Ohm 0.1% 0.063W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-2AEB6651X
Res Thin Film 0402 6.65K Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0402BRD076K98L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 6980ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Descriptions
Descriptions of Susumu RG1005P-6811-B-T5 provided by its distributors.
RG FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 6.81kOhm 0.063W 1/16W
RG Series 0402 6.81 kOhm 0.0625 W ±1 % ±25 ppm/°C SMT Thin Film Resistor
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0402
Res, 6K81, 0.1%, 0.063W, 0402, Thin Film; Resistance:6.81Kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:63Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:Sulfur Resistant Rohs Compliant: Yes |Susumu RG1005P-6811-B-T5