Stackpole Electronics RNCF0402DTE39K0
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 39000ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Stackpole Electronics RNCF0402DTE39K0.
3 month trend:
-9.73%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-06-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2RHD3902X
Res Thick Film 0402 39K Ohm 0.5% 0.063W(1/16W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0402DR-0739KL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0402 39kOhm 0.5% Paper T/R
PanasonicERJ2RHD3602X
Res Thick Film 0402 36K Ohm 0.5% 1/16W ±50ppm/°C Molded SMD Punched Paper T/R
Yageo GroupRT0402DRE0736K5L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0402 36.5kOhm 0.5% Paper T/R
Yageo GroupRT0402DRE0741K2L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0402 41.2kOhm 0.5% Paper T/R
PanasonicERJU02D3572X
Res Thick Film 0402 35.7K Ohm 0.5% 1/10W Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Stackpole Electronics RNCF0402DTE39K0 provided by its distributors.
RNCF FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.5% ±25ppm/C 39kOhm 0.063W 1/16W
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/10W 0402
RES PREC, 0402, 39 Kohm, 0.5%, 25 ppm
39K¦¸ ¡À0.5% 62.5mW ¡À25ppm/¡æ 0402 1mm*500¦Ìm*350¦Ìm