Yageo Group RC0402DR-0739KL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0402 39kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0402DR-0739KL.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2014-08-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2RHD3902X
Res Thick Film 0402 39K Ohm 0.5% 0.063W(1/16W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ2RHD3602X
Res Thick Film 0402 36K Ohm 0.5% 1/16W ±50ppm/°C Molded SMD Punched Paper T/R
PanasonicERJU02D3572X
Res Thick Film 0402 35.7K Ohm 0.5% 1/10W Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0402DR-0739KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 39000ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
SMD Resistor 0402 39KΩ ±0.5% 1/16W ±100ppm/℃