Stackpole Electronics KAL10FB1R00
Res Wirewound 1 Ohm 1% 12.5W ±50ppm/C Aluminum Housed AXL Chassis Mount Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Stackpole Electronics KAL10FB1R00.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Stackpole Electronics
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-11.65%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2011-08-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Res Wirewound 1 Ohm 1% 12.5W ±50ppm/C Aluminum Housed AXL Chassis Mount Card
Ohmite40F1R0E
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 1ohm, 1000V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 1ohm, 3.1623V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite40F1R0
Res Wirewound 1 Ohm 1% 10W ±50ppm/C Conformal Silicone Ceramic AXL
Ohmite80F1R0
Descriptions
Descriptions of Stackpole Electronics KAL10FB1R00 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Wire Wound, 12.5W, 1ohm, 1% +/-Tol, Chassis Mount
1% ¡À50ppm/¡æ 1¦¸ 12.5W 19.05mm*20.32mm*10.7mm
RES, WW, ALUM, 10W, 1 ohm, 1%
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 12.5W