SiTime SIT8924BM-83-33E-25.000000
MEMS Clock Oscillator -- 25MHz, XO, LVCMOS, 3.3V, 50±ppm, OE, -40°C to 85°C, 7.0 x 5.0mm
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8924BM-83-33E-25.000000.
IHS
Datasheet19 pages3 years ago
Datasheet19 pages6 years ago
SiTime Direct
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
7,658
Authorized Distributors
3
Frequency
25 MHz
25 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8924BM-83-33E-25.000000 provided by its distributors.
Oscillator MEMS 25MHz ±50ppm (Stability) 15pF LVCMOS/LVTTL 55% 3.3V Automotive 4-Pin PQFN SMD Bulk
LVCMOS Output Clock Oscillator, 25MHz Nom
MEMS OSC XO 25.0000MHZ LVCMOS LV