SiTime SIT8208AC-83-33E-40.000000X
Silicon Oscillator 40MHz 3.3V 15pF 4-Pin QFN T/R
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetSIT8208AC-83-33E-40.000000X0250
3d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8208AC-83-33E-40.000000X.
IHS
Datasheet15 pages13 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
1
Frequency
40 MHz
40 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2013-06-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
CTS ComponentsCB3LV-3I-40M0000
HCMOS/TTL Output Clock Oscillator, 1.5MHz Min, 107MHz Max, 40MHz Nom, GREEN, CERAMIC PACKAGE-4
CTS ComponentsCB3LV-3C-40M0000
HCMOS/TTL Output Clock Oscillator, 1.5MHz Min, 160MHz Max, 40MHz Nom, GREEN, CERAMIC PACKAGE-4
CTS Components636L3I040M00000
Oscillator XO 40MHz ±50ppm 30pF HCMOS/TTL 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
ECS InternationalECS-3953M-400-BN-TR
Oscillator XO 40MHz ±50ppm 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
ECS InternationalECS-3953M-400-B-TR
Oscillator XO 40MHz ±50ppm 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin CSMD T/R
7C Series 40.0 MHz Standard Clock Oscillators CMOS 3.3 V 50 ppm (-10C +85C)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8208AC-83-33E-40.000000X provided by its distributors.
LVCMOS Output Clock Oscillator, 40MHz Nom
MEMS OSC XO 40.0000MHZ LVCMOS LV