SiTime SIT8008BI-83-33E-100.000000X
Oscillator MEMS 100MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008BI-83-33E-100.000000X.
IHS
Datasheet18 pages2 years ago
Datasheet18 pages3 years ago
Datasheet18 pages5 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-14.56%
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2016-08-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 90MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator MEMS 100MHz ±50ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin VDFN SMD Tube
MEMS OSC, LVCMOS, 100MHz, 50PPM, 1.8-3.3V, -40 to 85C, 2.5 x 2.0mm
MEMS Oscillator, 100 MHz, SMD, 2.5mm x 2mm, 50 ppm, 3.3 V, DSC1001
Oscillator MEMS 100MHz ±50ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008BI-83-33E-100.000000X provided by its distributors.
MEMS Clock Oscillator -- 100MHz, LVCMOS, 3.3V, +/-50±ppm, -40°C to 85°C, 7.0x5.0mm
Low Power Programmable MEMS Oscillator 100MHz 3.3V 50ppm 4-Pin Surface Mount T/R
MEMS OSC, 100MHZ, 7X5MM, LVCMOS/HCMOS; Frequency Nom: 100MHz; Oscillator Case: SMD, 7mm x 5mm; Frequency Stability + / -: 50ppm; Supply Voltage Nom: 3.3V; Product Range: SiT8008 Series; Oscillator Output Compatibility: LVCMOS / HCMOS; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 85°C; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)