SiTime SIT8008BI-13-33E-8.000000G
Oscillator MEMS 8MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008BI-13-33E-8.000000G.
IHS
Datasheet18 pages4 years ago
Datasheet18 pages5 years ago
Upverter
SiTime Direct
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2016-08-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 7.3728MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator MEMS 8MHz ±50ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator XO 8MHz ±50ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
CTS ComponentsCB3LV-3I-8.0000-T
SMD Crystal Oscillator 8MHz 3.3V 50pF 4-Pin CSMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008BI-13-33E-8.000000G provided by its distributors.
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -40 TO 85C, 2520, 50PPM, 3.3V, 8MHZ, OE, SMD
LVCMOS Output Clock Oscillator, 8MHz Nom
1 to 110 MHz, Low Power Oscillator
MEMS OSC XO 8.0000MHZ H/LV-CMOS
MEMS OSC, 8MHZ, 2.5X2MM, LVCMOS/HCMOS; Frequency Nom: 8MHz; Oscillator Case: SMD, 2.5mm x 2mm; Frequency Stability + / -: 50ppm; Supply Voltage Nom: 3.3V; Product Range: SiT8008 Series; Oscillator Output Compatibility: LVCMOS / HCMOS; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 85°C; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)