SiTime SIT8008BC-83-33E-8.000000X
Oscillator MEMS 8MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008BC-83-33E-8.000000X.
IHS
Datasheet18 pages4 years ago
Datasheet18 pages5 years ago
Upverter
SiTime Direct
Inventory History
3 month trend:
-5.29%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2016-08-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 8MHz ±50ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator XO 8MHz ±50ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008BC-83-33E-8.000000X provided by its distributors.
Low Power Programmable MEMS Oscillator 8MHz 3.3V 50ppm 4-Pin Surface Mount T/R
LVCMOS Output Clock Oscillator, 8MHz Nom
1 to 110 MHz, Low Power Oscillator
MEMS OSC XO 8.0000MHZ H/LV-CMOS