SiTime SIT8008AI-12-18E-90.000000G
Oscillator MEMS 90MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 1.8V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008AI-12-18E-90.000000G.
IHS
Datasheet16 pages13 years ago
SiTime Direct
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
250
Authorized Distributors
3
Frequency
90 MHz
90 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
25 ppm
25 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2013-05-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Silicon Oscillator 96MHz 1.8V/2.5V/3.3V 15pF 4-Pin PQFN Tube
MEMS Oscillator, 96 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 25 ppm, 3.3 V, DSC1001
Silicon Oscillator 96MHz 1.8V/2.5V/3.3V 15pF 4-Pin PQFN T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008AI-12-18E-90.000000G provided by its distributors.
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -40 TO 85C, 2520, 25PPM, 1.8V, 90MHZ, OE, SMD, NRND
LVCMOS Output Clock Oscillator, 90MHz Nom
1 to 110 MHz, Low Power Oscillator
MEMS OSC XO 90.0000MHZ H/LV-CMOS