SiTime SIT2001BI-S2-33E-24.000000G
Single-chip, One-output Clock Generator, -40 to 85C, SOT23, 25PPM, Default Dr Str, 3.3V, 24MHZ, Oe, SMD
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT2001BI-S2-33E-24.000000G.
IHS
Datasheet16 pages3 years ago
Datasheet16 pages8 years ago
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-6.21%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2018-04-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 24MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator MEMS 24MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 2.8V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator MEMS 24MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin PQFN SMD T/R
Silicon Lab501JCA24M0000CAF
Oscillator MEMS 24MHz ±20ppm (Stability) LVCMOS 3.3V 4-Pin DFN SMD Cut Tape
Oscillator MEMS 24MHz ±20ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT2001BI-S2-33E-24.000000G provided by its distributors.
Clock Generator, 1-O/p, 24Mhz, Sot-23-5 Rohs Compliant: Yes
LVCMOS Output Clock Oscillator, 24MHz Nom
MEMS OSC XO 24.0000MHZ H/LV-CMOS
CLOCK GENERATOR, 1-O/P, 24MHZ, SOT-23-5; Clock IC Type: Clock Generator; Frequency: 24MHz; No. of Outputs: 1Outputs; Supply Voltage Min: 2.97V; Supply Voltage Max: 3.63V; Clock IC Case Style: SOT-23; No. of Pins: 5Pins; Operati