SiTime SIT1602BC-83-33E-25.000000Y
Oscillator MEMS 25MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602BC-83-33E-25.000000Y.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,496
Authorized Distributors
2
Frequency
25 MHz
25 MHz
25 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2017-05-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 25MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin PQFN SMD T/R
XTAL OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602BC-83-33E-25.000000Y provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 7050, 50PPM, 3.3V, 25MHZ, OE, SMD
MEMS ROHS3Compliant Enable/Disable Active Oscillator 55/45% -20C~70C 2ns 4.5mA
MEMS OSC XO 25.0000MHZ H/LV-CMOS