SiTime SIT1602BC-72-33E-12.000000E
Oscillator MEMS 12MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin PQFN SMD T/R
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602BC-72-33E-12.000000E.
IHS
Datasheet18 pages3 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Introduction Date2017-05-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 12MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Standard Clock Oscillators 12.00MHz 3.3V 25ppm -40C to 85C
Oscillator MEMS 12.2MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
4 Vdfn 3.2X2.5X0.9Mm T/R , Ultra-Low Power,Mems Oscillator, 3225, -40 To 85, 25Ppm
MEMS Oscillator, 11.0592 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 25 ppm, 3.3 V, DSC1001
4 Vlga 2.5X2.0X0.89Mm Tube , Ultra-Low Power,Mems Oscillator, 2520, -40 To 85, 25Ppm
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602BC-72-33E-12.000000E provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 2016, 25PPM, 3.3V, 12MHZ, OE, SMD
MEMS ROHS3Compliant Enable/Disable Active Oscillator 55/45% -20C~70C 2ns 4.5mA
MEMS OSC XO 12.0000MHZ H/LV-CMOS