SiTime SIT1602BC-23-18E-66.000000G
Oscillator MEMS 66MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetSIT1602BC-23-18E-66.000000G0250
15h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602BC-23-18E-66.000000G.
IHS
Datasheet18 pages3 years ago
Datasheet17 pages5 years ago
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2017-05-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator XO ±50ppm 15pF CMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator MEMS 66MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
MEMS Oscillator, 3.3V, -40C-85C, 50ppm 4 VDFN 2.0x2.5mm TUBE RoHS Compliant: Yes
MEMS OSC, LVCMOS, 64MHz, 50PPM, 1.8-3.3V, -40 to 85C, 2.5 x 2.0mm
XTAL OSC XO 62.5000MHZ CMOS SMD
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602BC-23-18E-66.000000G provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 3225, 50PPM, 1.8V, 66MHZ, OE, SMD
LVCMOS Output Clock Oscillator, 66MHz Nom
MEMS OSC XO 66.0000MHZ H/LV-CMOS