SiTime SIT1602BC-13-25S-48.000000G
Oscillator MEMS 48MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 2.5V 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetSIT1602BC-13-25S-48.000000G0250
3d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602BC-13-25S-48.000000G.
IHS
Datasheet18 pages3 years ago
Datasheet17 pages5 years ago
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2017-05-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 47MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 2.5V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Single-Chip One-Output Clock Generator 50MHz 1.8V 50ppm 5-Pin SOT-23 T/R
MEMS Oscillator, 3.3V, -40C-85C, 50ppm 4 VDFN 2.0x2.5mm TUBE RoHS Compliant: Yes
MEMS Oscillator, 3.3V, -40C-85C, 50ppm 4 VDFN 3.2x2.5x0.9mm TUBE RoHS Compliant: Yes
MEMS Oscillator, 3.3V, -40C-85C, 50ppm 4 VDFN 3.2x2.5x0.9mm T/R RoHS Compliant: Yes
ECS InternationalECS-1618-480-BN-TR
Clock Oscillator 48MHz 1.8V 15pF 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602BC-13-25S-48.000000G provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 2520, 50PPM, 2.5V, 48MHZ, ST, SMD
LVCMOS Output Clock Oscillator, 48MHz Nom
MEMS OSC XO 48.0000MHZ H/LV-CMOS