Schneider Electric 782XDX2C-24D
Relay; E-Mech; 4PDT; Ctrl-V 24DC; 10A@120VAC; 8A@277VAC; 8A@28VDC; SocketMnt; 700 Series
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Schneider Electric 782XDX2C-24D.
Newark
Datasheet58 pages21 years ago
Datasheet4 pages21 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Master Electronics
Lectro Components
Future Electronics
Related Parts
Weidmuller7760056079
D Industrial Relay Module IP20 4 CO Contact 5A 24V Bag
Weidmuller7760056097
DRM570024LT, D SERIES RELAY, 4 CO CONTACTS WITH TEST BUTTON, 24VDC, 5A
General Purpose Industrial Relay; Weidmuller Drm Series |Weidmuller 7760056105
TE Connectivity9-1419111-3
24V AgNi 6A 4PDT (4 Form C) Plugin,22.5x28mm Power Relays ROHS
Descriptions
Descriptions of Schneider Electric 782XDX2C-24D provided by its distributors.
Power Relay; Series:782; Coil Voltage VDC Nom:24V; Coil Resistance:650ohm; No. of Poles:4; Contacts:4PDT; Relay Mounting:Plug In; Carry Current:10A; Features:Plain Cover w/Flag; Relay Terminals:Quick Connect; Coil Voltage DC Max:24V ;RoHS Compliant: Yes
POWER RELAY, 4PDT, 24VDC, 10A, PLUG IN;; POWER RELAY, 4PDT, 24VDC, 10A, PLUG IN; Product Range:MAGNECRAFT - 782 Series; Coil Voltage:24VDC; Contact Current:10A; Contact Voltage VAC:277V; Contact Voltage VDC:28V; Contact Configuration:4PDT; Coil Resistance:650ohm; Series:782
MAGNECRAFT 782XDX2C-24D Plug In Relay, 14 Pins, Square, 24VDC. More details: Relay, Square Plug In Socket Mounting, 14 Pins, 4PDT Contact Form, 10 Contact Amp Rating (Resistive), 24VDC Coil Volts, Contact Material Silver Alloy, Socket Mfr. No. 70-461-1, 70-782D14-1, Coil VA Rating 1.2, Hz 50/60, Features 10A/3A Max. Switching Current, Clear or Full-Feature Cover Options, DPDT and 4PDT Contact, Socket Mount Option, Gold-Flashed Contacts, Mechanical Flag Indicator, Standards UL, CSA, CE