Schneider Electric 389FXBXC1M-24D
Relay; E-Mech; Gen-Purp; DPDT; Cur-Rtg 25A; Ctrl-V 24DC; Vol-Rtg 300AC; Side Flange
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Schneider Electric 389FXBXC1M-24D.
Master Electronics
Datasheet4 pages17 years ago
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Electro Sonic
Related Parts
NTE ElectronicsR55-11D20-24F
Relay Dpdt 25A 24vdc .250 Inch Quick Connect Terminals Flange Mount
TE Connectivity / P&BRM809024
Power Relay 24VDC 25A DPDT(38.5mm 35.5mm 58.5mm) DIN Rail
TE Connectivity2-1393844-7
RELAY, E-MECH, POWER, DPDT,25A, CTRL-V 24DC, VOL-RTG 400AC, FLANGE MNT, RM805024
TE ConnectivityRM838024
RM8 Series General Purpose Power Electromechanical Relay DPDT 25A 24VDC 475Ohm Quick Connect Chassis Mount
Descriptions
Descriptions of Schneider Electric 389FXBXC1M-24D provided by its distributors.
General Purpose Relays 25A/24V DPDT W/FLAG
Power Relay; Series:389F; Coil Voltage VDC Nom:24V; Coil Resistance:400ohm; No. of Poles:2; Contacts:DPDT; Relay Mounting:Plug In; Height:73.66mm; Width:38.86mm; Depth:35.56mm; Carry Current:25A; Relay Options:Test Button